18 квітня в Дніпропетровській облдержадміністрації відбулося засідання координаційної ради з питань розвитку підприємництва. На засіданні розглядалося в тому числі й питання залучення приватного бізнесу до надання житлово-комунальних послуг. Як відзначив в.о. заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації О.М. Кужман, проблема ЖКГ є сьогодні однієї з найбільш складних. Житлово-комунальна сфера вимагає кардинальних змін. Для реалізації потрібних реформ необхідне об'єднання зусиль фахівців комунальної сфери, органів влади, держави. Разом з тим варто мати на увазі, що послуги ЖКГ повинні бути доступні представникам всіх верств суспільства.
Координатор проекту “Крона” Дніпродзержинського регіонального представництва координаційно-експертного центра Об'єднань підприємців України Туробойський Д.І. розповів присутнім про досвід реалізації бізнесу-проекту в системі ЖКГ м. Дніпродзержинська. НПП “Крона”, використовуючи передові інформаційні й управлінські технології змогло надавати якісні послуги мешканцям одного з мікрорайонів міста. У результаті реалізації проекту вдалося істотно підвищити рівень платежів населення за комунальні послуги, підвищити якість надаваних послуг. Незважаючи на це, сьогодні проект під погрозою ліквідації. На думку Д. І. Туробойського, пов'язано це в першу чергу з відсутністю підтримки з боку місцевої влади.
Директор Центра освітніх програм ВКК “Баланс-Клуб” Марія Чумасова так описала ситуацію, у якій опиняються підприємці, що вирішили вести бізнес у системі ЖКГ: “Те, що сьогодні в Україні не створюються приватні ЖЕКи (ця назва умовна) обумовлено особливостями нормативної бази нашої країни, а також логікою взаємин місцевої влади з підприємцями. На моє питання, скільки в Дніпропетровській області на сьогоднішній день працює приватних ЖЕКів, представник Управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської облдержадміністрації відповів, що в Дніпропетровську й області приватні ЖЕКи можна перерахувати на пальцях однієї руки: один у Дніпропетровську й один у Кривому Розі.
Разом з тим кожний з нас, споживачів, хотів би одержувати якісні послуги, які, як правило, надають комерційні підприємства. Але...
За законом приватний ЖЕК повинен прийняти на баланс будинки, які він обслуговує. Ситуація, коли підприємство приймає на баланс майно, що йому не належить (а належать будинки або власникам квартир або державі), суперечить елементарній логіці, але відповідає чинному українському законодавству. Ця норма прямо передбачена П(с)БУ 7 “Основні кошти”.
Часто місцеві органи влади активно втручаються в тарифну політику приватних ЖЕКів. Разом з тим згідно ст. 28 Закону України “Про місцеве самоврядування”, у компетенції місцевих органів виконавчої влади перебуває лише узгодження тарифів для комерційних підприємств щодо оплати комунальних, транспортних і побутових послуг.
Говорячи про тарифи, виникає ще одне дуже складне питання: в Україні діють різні тарифи для фізичних і юридичних осіб. При цьому з фізичної особи за кубометр води або газу беруть менше, ніж з юридичної. Водо-, тепло-, газопостачаючі підприємства прагнуть укладати із приватними ЖЕКами, балансоутримувачами будинків, договори як з юридичними особами, а мешканці оплачують комунальні послуги як фізичні. Виникає невідповідність. Підприємство повинне віддати постачальникам суму більшу, ніж воно збирає зі своїх клієнтів. Про який бізнес можна говорити в таких умовах?
Місцеві органи влади зовсім не зацікавлені в приході бізнесу в сферу ЖКГ. Адже якщо на їхній території буде ефективно працювати комерційний ЖЕК, виникне питання: а чому державні ЖЕКи настільки неефективні? Чому їм постійно потрібно піднімати ціни на послуги й надавати державні дотації?
Той факт, що навіть в абсолютно неможливих умовах деякі вирішують почати працювати в цій сфері, говорить про те, що житлово-комунальний сектор - потенційно цікавий для бізнесу”.
Источник: http://www.balance.ua/ua/news/detail/7407/ |