П’ятниця, 7 грудня, обіцяла грандіозний скандал. О 12.30 свідомо налаштовані чернівчани, яким пощастило на цю хвилину опинитися біля телевізорів, поприпадали до екранів. Голова правління Тендерної палати України Володимир Лаба давав у прямому ефірі прес-конференцію з інтригуючою назвою: «Мери міст Дніпропетровська, Чернівців, Тернополя «кришують» розкрадання державних коштів».
Чернівецькі журналісти до останнього моменту марно намагалися отримати акредитацію «на Лабу» й прорватися до конференц-залу УНІАНу. Їх категорично «відшивали» зі словами: нам базар не потрібен. Чернівці, і не тільки вони, терзалися питанням: чому про розкрадання народної копійки збирається говорити (принаймні першим) керівник спілки громадських організацій, якою є Тендерна палата, а не міліція з прокуратурою та СБУ? Щоправда, добре обізнані з палацовими таємницями відповідь знали…
Більше за всіх дісталося Дніпропетровську. Але хай його мер Іван Куліченко говорить за себе сам. Щодо Чернівців, то озвучені Володимиром Лабою факти «кришування» крадіїв Миколою Федоруком (названим на прес-конференції Федорчуком) розсипалися на льоту. До будівництва лісовозних доріг у карпатських горах ні місто, ні мер не має жодного стосунку. Це справи області, точніше, Вижницького району, де ті дороги прокладало ВАТ «ПМК-76», вигравши у серпні тендер на освоєння 1,6 млн. грн. державних коштів.
Цю потужну будівельну організацію було обрано зовсім не тому, що її генеральний директор Василь Каглянчук — депутат Чернівецької міськради, на що натякав Володимир Лаба (в його виступі взагалі були самі припущення). Факт, як то кажуть, залишається фактом: в області більше немає будівельних структур із відповідною технікою та спеціалістами, здатними виконати таке досить складне завдання. Між іншим, без усіляких припущень — завдання державної ваги.
Державна комісія прийняла дороги без жодних зауважень. Більше того, голова Держкомлісгоспу Віктор Сівець, який спеціально приїхав на Буковину на власні очі пересвідчитися у високій якості нових лісових шляхів, ставив буковинських будівельників іншим за приклад як треба працювати в лісі на крутих гірських схилах. Ніхто ні тоді, ні досі не виявив фінансових зловживань чи порушень тендерних процедур.
Врешті, якщо вони насправді були, чому, питається, в такому разі відбувся тендер? Тендерна палата могла б його одразу «зарубати» на корені. Адже саме вона має доступ практично до всієї тендерної інформації в країні. І навіщо тоді потрібні так звані консультанти торгів, що стягують з учасників торгів численні платежі за послуги?
До речі, чомусь не чути, щоб палата публічно закликала органи влади розібратися з діяльністю цих консультантів. І цього року після прийняття Верховною Радою сумнозвісних (про це писано-переписано) поправок до закону про тендерні закупівлі консультант торгів — ТОВ «Центр тендерних процедур — регіони» — отримає лише від Чернівців 2,5 млн. грн.
Однак голова правління Тендерної палати переконаний, що порушення закону мали місце. «Це свідчить, швидше за все, про перекачування державних коштів у кишені можновладців, які сьогодні наближені до процедур проведення держзакупівель. Залишається здогадуватися про розмір відкотів, які осідають у кишенях», — зазначив він.
Ще більший подив викликала інтерпретація Володимиром Лабою історії із закупівлею автомобіля для господарських потреб Чернівецького аеропорту, яким віднедавна опікується міська влада, й пально-мастильних матеріалів для господарського управління міськради на 274 тис. грн.
Пальне насправді ще на початку року міськрада закупила і отримує від однієї з фірм, очолюваної депутатом Чернівецької міськради, за всіма тендерними правилами. Фірма запропонувала найменшу ціну. Закон, до речі, не забороняє брати участь у тендері підприємницьким структурам, де керівниками є депутати. Але навіть не в тому річ. Планова перевірка обласного КРУ не виявила порушень при здійсненні міськрадою державних закупівель за 2006—2007 роки. Проте пан Лаба заявив на всю країну, що Чернівецька міськрада, «мабуть, із мовчазної згоди мера», закупила нафтопродукти у ВАТ, директором якого є заступник голови однієї з комісій міськради, і, таким чином, «сума понад 300 тис. грн. перекочувала з бюджетної кишені — в кишеню цього депутата».
— Голова Тендерної палати закидає нам, що ми придбали для міського аеропорту дуже дорогий УАЗ, — каже секретар Чернівецької міськради, голова її тендерного комітету Троян Єремійчук. — Мовляв, вони з’ясували, що десь у Луганську на базарі таке авто коштує 65 тис. грн., а ми купили за 71,5. По-перше, купили, як того вимагає закон, за найменшою ціновою пропозицією, зекономивши, до речі, міському бюджету 3,5 тис. (бо на купівлю авто бюджет виділяв 75 тис.). Хай би тоді хтось із Луганська запропонував за 65 тис. По-друге, ні мер, ні міська рада, ні тендерна комісія, яку я очолюю, не може і не повинна бігати базарами країни, вишукуючи дешевий товар, і ще зовсім не факт, що він буде відповідної якості.
У нас, між іншим, уже був такий випадок, коли прийшла СБУ і заявила, мовляв, чого це місто закупило для дитячих садочків яйця по 40 коп., коли вони на ринку по 37? Розумієте, СБУ цікавиться навіть яйцями! Тендерні закупівлі перевіряють КРУ, прокуратура, та хто тільки не перевіряє. Цього року ми провели 250 торгів. Ні в кого нема претензій. Не було їх і в Тендерної палати. До всього, Казначейство не пропустить жодної гривні, якщо є найменші порушення. Воно перевіряє всі рахунки, кошториси, накладні. А тут Тендерна палата дозволяє собі абсолютно безпідставно звинувачувати Чернівецьку міську владу — вдумайтеся тільки — в розкраданні державних коштів!
— Певно, ви їй чимось не догодили...
— Я скажу, де в цій історії собака заритий. Ми неодноразово, зокрема і мер Чернівців Микола Федорук, який є заступником голови Асоціації міст України, заявляли про те, що існуючі правила і схеми закупівлі товарів та послуг за бюджетні і державні кошти не лише є, по суті, узаконеним здирництвом, а й зводять нанівець увесь сенс тендерів. Конкуренції насправді нема, виконання життєво важливих для міста робіт гальмується, підприємці не бажають викладати багатотисячні суми незрозуміло за що й незрозуміло кому та ще й мати клопіт із безліччю перевірок. А хто зважився на цей крок, змушений піднімати ціни на свої товари і послуги, аби «відбити» тендерні витрати. В результаті страждає міський бюджет.
Ми вимагали ці схеми скасувати. Навіть провели акцію протесту. Жодних зрушень. Як відомо, 5 грудня Віктор Ющенко зустрічався з керівниками органів місцевого самоврядування. Голова Асоціації міст України, мер Дніпропетровська Іван Куліченко озвучив перед президентом усі ці кричущі проблеми з тендерами. За ним виступив голова Чернівецької облради Іван Шилепницький. Президент пообіцяв виправити ситуацію. А через день уже була ота прес-конференція Володимира Лаби.
— Хочете сказати, це — його помста?
— Саме так. Це спланована брудна акція. Бо сьогодні стоїть питання про доцільність існування Тендерної палати і особливо посередника між замовником та виконавцем — Центру тендерних процедур. А хто хоче втрачати дармові мільйони? Жодних фактів, які базувалися б на конкретних цифрах та були б обґрунтовані, Володимир Лаба ні на своїй прес-конференції, ні після неї не навів. Хоча я особисто звертався до нього з цим проханням. Я подаю судовий позов на Володимира Лабу за образу честі та гідності і вимагатиму спростування висунутих ним необгрунтованих звинувачень. До мене приєднуються і згадані ним на прес-конференції депутати Чернівецької міськради. Кошти, відчужені у голови ТПУ, спрямуємо на добудову міського Центру дитячої хірургії.