Оксана ВАЩЕНКО: Я, Оксана ВАЩЕНКО, готова розпочати сьогодні програму «Ранковий іспит» у «Прайм-Ері», і вже вітаю нашого гостя, це народний депутат, представник фракції «Наша Україна», голова підкомітету з питань ЖКГ Олексій КУЧЕРЕНКО. Доброго ранку.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Доброго ранку.
Оксана ВАЩЕНКО: Будемо говорити про перспективи реформування ЖКГ, можливе проходження або затвердження сьогодні у першому читанні державного бюджету на наступний рік, на 2007 рік, і про політичне життя держави, звичайно, тим паче, що «Наша Україна», знову ж таки, перебуває в такому ще невизначеному стані. Але спочатку, я думаю, ми з вами, ви відповісте на короткі запитання. Я думаю, що відповіді будуть ваші так само короткими. Потім більш докладніше про це поговоримо впродовж нашої розмови. Отже, ви готові?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Так.
Оксана ВАЩЕНКО: Ухвалення Житлового кодексу коли може відбутися?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ви знаєте, теоретично, воно може відбутися, мабуть, через півроку, але на сьогодні немає впевненості, що це найголовніший документ, без якого не можна рухатися. Я б так сказав, що треба, у першу чергу, визначитися з засадами державної, національної житлової політики, а Житловий кодекс – це має стати одним з інших документів.
Оксана ВАЩЕНКО: З 1 грудня у Києві зростають тарифи трохи більше, ніж в 3 рази. Далі така ситуація відбудеться, можливо, в інших містах. Ви випадково не очікуєте такого соціального вибуху?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, ви знаєте, ситуація вкрай небезпечна. Я погоджуюсь, що в світі, як правило, ну, не буває. Тарифи зростають всюди, бо зростають, відповідно, об’єктивні фактори, такі, як ціна на газ, на енергоносії. Але такого, щоб в 2, в 3 рази, немає, бо, як правило, країни стежать за тим, щоб це підвищення було поступове. Наприклад, наші колеги, росіяни, створили спеціальний такий тарифний регулюючий орган, який стежить за одним, щоб не більше, ніж на 20% на рік підвищувалися тарифи, максимум, і він підпорядкований безпосередньо президенту Путіну.
Ми, на жаль, не займалися цією проблемою. За рахунок житлово-комунальної сфери проходили кожні нові вибори, система амортизувалася. Я хочу вам повторити тезу пана Гайдука, секретаря Ради нацбезпеки. В його інтерв’ю в «Дзеркалі тижня» він дуже фахово пише, що це проблема ЖКГ, це на сьогодні проблема національної безпеки.
Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, на розв’язання проблем у ЖКГ скільки передбачено коштів в бюджеті-2007?
Олексій КУЧЕРЕНКО: В проекті бюджету-2007 безпосередньо, наскільки я зрозумів, передбачено коштів на рівні десь 500 млн. грн., безпосередньо.
Оксана ВАЩЕНКО: Цієї зими може повторитися другий Алчєвськ?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Цієї зими може повторитися, можуть повторитися, на жаль, нештатні ситуації, але, з іншого боку, я повторював і хочу ще раз повторити, що ніхто більше, ніж нинішній уряд, не зацікавлений в тому, щоб, ну, мінімізовані були ось такі небезпечні моменти, і буде робитися все для того, щоб їх не відбулося.
Оксана ВАЩЕНКО: Роздержавлення ЖКГ призведе до додаткового збільшення тарифів?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ризики є, і, безумовно, є підстави очікувати, саме тому держава повинна зробити все, щоби не допустити збільшення і покладання на споживача ось всіх цих наслідків роздержавлення.
Оксана ВАЩЕНКО: Арсеній Яценюк може очолити НСНУ?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Може. Він розумна людина, хоча, як на мене, то можна було б знайти і не те що більш…
Оксана ВАЩЕНКО: В партійному середовищі людину?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я б не сказав таким чином. Я вважаю, що більш такими повільнішими, такими не настільки революційними змінами, бо мені здається, все ж таки, що в нас настільки демократична партія, що вона вже навчилася, ну, є певні механізми внутрішньопартійні, і мені здається, що треба інтегруватися в цей, в той процес.
Оксана ВАЩЕНКО: «Наша Україна» працює над створенням тіньового Кабміну?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ви знаєте, треба зрозуміти, навіщо це, і, в першу чергу, треба визначитися, де ми знаходимося, бо, дійсно, на сьогодні, ну от, на сьогодні, немов би, ми в опозиції. Але я, моя особиста точка зору, і я підтримую позицію президента, коли він сказав на з’їзді, що треба продовжувати діалог. Бо моя позиція, що треба знайти форму співпраці з коаліцією, я не кажу сьогодні про входження до коаліції, і не треба входити, тим більше, я не бачу можливості ефективної роботи з комуністами, в першу чергу.
Оксана ВАЩЕНКО: А таких, як ви, скільки в «Нашій Україні»?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я думаю, вистачає.
Оксана ВАЩЕНКО: Скільки? Половина? Меншість?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Думаю, відсотків, там, 30-40 є.
Оксана ВАЩЕНКО: Ну, це меншість.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, я б не сказав, бо і решта також не дуже однорідна, бо є…
Оксана ВАЩЕНКО: Чи мовчать?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Хтось мовчить, хтось дуже, ну, це залежить від того, чим живе людина, чи минулим, чи майбутнім. Бо велика кількість наших людей, членів партії, вони живуть минулим, тобто, ось цією обстановкою Майдану. Це також, це було прекрасні часи, але, давайте, про майбутнє поговоримо.
Оксана ВАЩЕНКО: Я думаю, що гість, гість сьогодні «Ранкового іспиту», Олексій КУЧЕРЕНКО, живе майбутнім. Отже, я думаю, докладніше варто поговорити про всі ці проблеми сьогодні у «Ранковому іспиті». Отже, пане Олексію, роздержавлення і залучення інвестицій в ЖКГ, в житлово-комунальну сферу, чому це є єдино правильним рішенням? Це можна досить часто почути з боку реформаторів ЖКГ.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, я думаю, що на сьогодні не тільки в керівництва депутатського корпусу, я думаю, що і в пересічних людей вже є повна впевненість, що той стан, який є на сьогодні, він абсолютно не задовольняє людей.
Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, а хто буде купувати збиткові підприємства? Вони залишаться державі?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я можу вам нагадати історію, коли в 1998 році під гаслами збитковості енергетики було за безцінь роздані цілий ряд обленерго, обленергокомпаній. Вони рівно через рік стали дуже привабливими, дуже прибутковими, а сьогодні вони коштують, ну, сотні мільйонів і мільярди. Те ж саме, до речі, стосується і житлово-комунальних підприємств, таких, як підприємства водопостачання, теплопостачання. Да взагалі, не може бути там збитки, ну просто не може, за визначенням.
Оксана ВАЩЕНКО: Але як може бути конкуренція в їхньому середовищі, оскільки вони, ну, за своєю структурою, природою, є монополістами?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, я б хотів сказати, що є частина підприємств, які, дійсно, є природними монополістами, мова йде про облгази, про теплопостачання, про водопостачання, тобто, там, де є, умовно кажучи, там, труба. Ось там – природна монополія, і саме тому вони регулюються за окремою схемою, для цього треба створити, і такий відповідний законопроект вже поданий до ВР, треба створити достатньо незалежний регулюючий орган, який би, незалежно від місцевої влади, від урядових, там, побажань тих чи інших, від популізму тих чи інших політиків, який би займався об’єктивно економічно обґрунтованими, об’єктивними тарифним регулюванням і захистом прав споживачів.
Що стосується інших, штучно монополізованих сфер, тобто, поводження з відходами, утримання житла та інших, то там просто Антимонопольний комітет повинен стежити, а, в першу чергу, я вважаю, що місцеві органи влади повинні все зробити, щоб там була прозора конкуренція, і люди щоб самі обирали надавача послуг, і якщо їх щось не задовольняє, щоб вони мали можливість просто змінити цю компанію чи цю структуру.
Оксана ВАЩЕНКО: Ну, якщо недалеко так ходити, от, «Київводоканал». Контрольний пакет акцій належить КМДА, але досвід стосовно роздержавлення неефективний.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я повністю з вами погоджуюся. Саме тому, я ще раз говорю сьогодні, що 96%, які, якщо я не помиляюсь, належать київській громаді, але київська громада і влада київська, до речі, що попередня, що нинішня, поки що не довела свою здатність ефективно управляти майном, і не тільки «Водоканалом», а й житловим фондом, і іншим комунальним майном, яке за безцінь здається в оренду, землею, я вам хочу сказати, яка, ну, це джерело фінансове, може, одне з найпотужніших для надходжень на бюджет, но ми поки що не відчуваємо, що є якась певна концепція і стратегія використання цього ресурсу.
Це не може не турбувати, і треба включати якісь інші додаткові механізми контролю за діями місцевої влади що в Києві, що в інших містах. А ми, на жаль, на сьогодні знаходимося в такій ситуації, коли під гаслами розвитку місцевого самоврядування настільки відпустили важелі впливу з боку центру, що просто дуже часто на цих князьків немає реальної можливості впливу. І я вважаю, що ми прийдемо до місцевого самоврядування едак років через 10-15.
Але місцеве самоврядування – це не тільки право князьків, яких ми обрали, вершити суд, визначати, там, наші долі. Це право нас з вами як громадян, громади, як учасників громади впливати на ці рішення безпосередньо і забезпечити, щоб ці рішення були прозорими і йшли на користь громаді. На сьогодні, на жаль, я не можу сказати, що я задоволений як діями київської влади на 100%, так і діями, думаю, і в інших реґіонах.
Оксана ВАЩЕНКО: А що заважає, небажання? Чи просто кожен, хто приходить, діє на коротку перспективу?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ви знаєте, друге дуже небезпечно, що, дійсно, кожен, хто приходить, він не стільки думає, що далі буде, скільки, як максимально ефективно використати той термін, який йому доля довела, а, на жаль, ну, останні, я не хочу про Київ говорити, тут свої проблеми є, є проблеми в інших реґіонах, але бачите, що останні вибори показали, що наші люди, з одного боку, дуже політично активні і намагаються, дійсно, розібратися, що їм пропонують ті чи інші політичні сили, особистості, кандидати, але, з іншого боку, вони, вибачаюсь за цей термін, ведуться, да, ведуться і вірять в, ну, такі популістські обіцянки і в казки про те, що, ось, я прийду, і у вас буде щастя, просто роздавати я вам буду, там…
Оксана ВАЩЕНКО: Ну, ви ж, політики, ходите і роздаєте ці обіцянки.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ми? Ви знаєте, я з вами згоден, що я, як і інші, повинен нести відповідальність за це.
Оксана ВАЩЕНКО: В тому числі, і за свою політичну силу.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, ви знаєте, на щастя, наша політична сила, вона також непогані такі історії розказувала, но вона жодного разу не говорила, що будуть зменшуватися тарифи, і що далі буде, там, тільки краще. На жаль, ні. Ви знаєте, я не можу не пригадати вислів видатного російського філософа Бердяєва, який сказав свого часу, що держава існує не для того, щоб перетворити життя людей на рай, вона існує для того, щоб не дати перетворитися нашому життю в ад. От, треба до цього філософськи підходити.
Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, от, роздержавлення, все ж таки, в ЖКГ, чи не втратить держава керованість цієї галузі і управління нею?
Олексій КУЧЕРЕНКО: З одного боку, треба проводити оце роздержавлення, бо там давно вже немає нічого державного, там комунальне все, тобто, воно належить місцевим владам, і треба далі проводити реформу і запускати туди приватний капітал. З іншого боку, підсилювати важелі впливу, але робити їх максимально деполітизованими. І є світовий досвід, і нам не треба тут багато чого там винаходити.
Оксана ВАЩЕНКО: Ви знаєте, лише на моїй пам’яті ВР, ну, неодноразово під осінньо-зимовий період розглядає ті чи інші рішення, приймає, які стосуються, як кажуть політики, ну, сприятливих умов, створення сприятливих умов для розвитку ЖКГ. Якщо подивитися, то було і затверджено програму, загальнодержавну програму реформування і розвитку ЖКГ до 2010 року. Чому ж вони є такими неуспішними?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, давайте, ми пригадаємо історію створення цієї програми. Вона була прийнята у 2004 році, в червні місяці, коли був такий, максимум такий передвиборчої кампанії. Це була програма одного з кандидатів, ну, вгадайте, якого. Того, який йшов від влади на президентську посаду. Вона «на ура» пройшла, і вона дуже хороша програма за винятком однієї такої малесенької деталі. Що там прописано, що треба на весь цей процес реформування десь там мільярди грн., але чомусь не прописано, де ж їх брати. Чомусь так вирішили, ну ось, державний бюджет буде фінансувати. Це казки. Ніколи не буде державний бюджет це фінансувати, там ніколи не буде таких грошей.
Оксана ВАЩЕНКО: В нинішньому бюджеті теж не передбачено фінансування?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Це навіть ті кошти, які є сьогодні, їх можна було б ефективно використати, але на сьогодні ми не бачимо в уряду якісь пропозиції, яким же саме чином їх ефективно використовувати. Що я маю під ефективним використанням? Світовий досвід нам говорить, що на кожну гривню державних, бюджетних інвестицій треба навчитися залучати 5-7 грн. приватних інвестицій. Саме це є ефективним використанням бюджетних коштів.
В нас на сьогодні просто, ми їх гатимо туди, вибачаюсь, в реґіони, латаємо чергові діри, які рівно через рік прориває все, і ніяких структурних змін не відбувається. І це саме, до речі, тому, одна з причин, чому сьогодні «Наша Україна» не буде підтримувати цей бюджет, тому що ми не бачимо ефективного використання цих коштів, які немов би під хорошими гаслами, інвестиції, підтримка реґіонів, закладаються в державний бюджет .
Оксана ВАЩЕНКО: Ви знаєте, в цій студії, в «Ранковому іспиті» вчора брав участь Ігор Мітюков, екс-міністр фінансів України, я думаю, відома вам людина.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Це мій товариш хороший.
Оксана ВАЩЕНКО: І ви знаєте, він досить позитивно оцінював головний фінансовий документ і говорив, та хіба можна створити за місяць якийсь новий документ? Він схожий на попередній, який готувала «Наша Україна».
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я одразу вам хочу заперечити, бо я чув цю передачу, і чув, що казав Ігор Мітюков. Дійсно, він сказав, що основні параметри цього бюджету були закладені, і, ну, я абсолютно підтримую. Я говорю не про розмір тієї чи іншої строки в бюджеті, видатків, там, 200 чи 300, чи 400 млн. Я кажу про принципові механізми стимулювання структурних реформ. Не можна давати рівномірно кошти всім. Треба стимулювати тих, хто, справді, реформується. Такої системи критеріїв, такого бажання я на сьогодні в уряду не бачу. Але, на жаль, хочу сказати, що і в попереднього уряду, я буду відвертим, також цього не було. Тому це об’єктивно.
Оксана ВАЩЕНКО: Ви знаєте, є у нас позиція Володимира Рибака, брав участь він також у нашій програмі, віце-прем’єр-міністра, міністра архітектури та ЖКГ, і ви маєте, скажімо, можливість почути, які є бачення в уряді реформувати ЖКГ.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Із задоволенням.
*
Володимир РИБАК: Для того, чтобы реформировать ЖКХ Украины, по расчетам, которые сделали специалисты на сегодняшний день, нужно, минимум, ежегодно вкладывать 6 млрд. грн. Мы хотим через создание объединений собственников квартир, приватизация сегодня квартир прошла 80-85% в каждом доме, чтобы было создано объединение собственников, и после этого через закон, через Жилищный кодекс, который 10 лет уже страна собирается принять, мы планируем в первом квартале предложить Верховному Совету этот Жилищный кодекс, чтобы через законы, которые, вот, обозначены в этом кодексе, оставить деньги, которые мы платим за квартиры, здесь же, в системе этого объединения. То есть, будет управ этим домом, или управляющие, там, нескольких домов, и эти деньги оставить у себя. Не перечислять их ни в ЖЭКи, не ходить никуда по сберкассам платить и так далее.
*
Оксана ВАЩЕНКО: Ви підтримуєте такий підхід?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ви знаєте, я можу так сказати. Я дуже поважаю Володимира Васильовича Рибака як мера, як міського голову Донецька, але…
Оксана ВАЩЕНКО: Колишнього.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Колишнього, да, безумовно. Але він довго був міським головою цього. Але як міністр він сьогодні молодий, ви знаєте, незважаючи на свій такий вже вік. Я можу сказати так, що коли я прийшов на посаду голови Держжитлокомунгоспу, в мене також була ця ілюзія, що ось це створення УСББ вирішить всі проблеми. На сьогодні в мене вже немає цієї ілюзії. Тим більше, що я вивчив досвід інших країн, у першу чергу, Росії, і в мене на сьогодні дещо інше бачення.
І, в першу чергу, мені здається, треба налагодити такий ефективний діалог, щоб не тільки фахівці в міністерстві, вони свої гіпотези видвигали, висували, бо на сьогодні там не так багато, на жаль, міністерств. Це, знов таки, це не вина Володимира Васильовича, бо я вам можу нагадати історію створення цього міністерства, ви знаєте, за 1,5 роки зруйнували те, що, там, Семчук робив роками до цього. Але сьогодні треба якось акумулювати цей інтелектуальний потенціал. Цього не робиться. А з цими тезами я не погоджуюся.
Оксана ВАЩЕНКО: Пане Олексію, далі про це поговоримо докладніше, але після новин і реклами на хвилі Радіо Ера-FM. Триває «Прайм-Ера», і це – «Ранковий іспит». Програма триває, у нашій студії Олексій КУЧЕРЕНКО, народний депутат, представник фракції «Наша Україна», голова підкомітету з питань ЖКГ. Для тих, хто щойно приєднався, нагадую, що говоримо про перспективи реформування ЖКГ. Власне, з чого тут треба починати, спробуємо з’ясувати далі з нашим гостем, як вплинуть тарифи на загальну платоспроможність населення, чи очікує як парламент, так, можливо, і уряд недофінансування цієї галузі. Отже, будьте активними, долучайтеся, а ми продовжуємо нашу тему.
Пане Олексію, ви сказали, що не погоджуєтеся з ініціативами певними уряду, які стосуються реформування ЖКГ, але тоді з чого маєте починати, і яким чином ви як представник «Нашої України», яка, ну, незрозуміло, чи в опозиції, чи у владі перебуває, але поки що там є ваші міністри, «нашоукраїнці», як можете впливати на рішення уряду?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, по-перше, я не хотів би, щоб склалося враження, що ось це є якісь ініціативи цього уряду, стосовно створення УСББ. Це є світова практика, це закладено в Закон України Про програму реформування ще в 2004 році, і це намагалися зробити і всі попередні уряди. Але я хотів би сказати, що це один з елементів загального процесу створення, ось цієї розробки, такого вироблення державної житлової політики. Але він не покриє всіх мешканців, які сьогодні стали власниками житла.
Величезна проблема, основна проблема в тому, що за нашою моделлю приватизації, коли безкоштовно, по суті справи, люди отримали житло, ми зробили таку величезну армію власників, незаможних власників, які сьогодні не в змозі забезпечити ефективне управління своєю власністю, розумієте. І я погоджуюся, що десь відсотків 20-25 житлового фонду, дійсно, можуть ефективно, через механізм кондомінімуму, УСББ управлятися. Це, в першу чергу, мова йде, безумовно, про нові будинки, бо якщо людина вже в змозі купити собі квартиру, то вона в змозі її утримати.
Але якщо вона не в змозі навіть утримати цю квартиру, то від чого її врятує це УСББ? І є інші форми, і дохідні дома, і комунальні будинки, в яких люди, і, може, не треба ставити так питання, щоб вони всі були власниками, бо це не тільки право, це ще й обов’язки, бути власником. В нас сьогодні величезна армія людей не в змозі просто, і психологічно навіть не в змозі бути власниками.
Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, ви очікуєте…
Олексій КУЧЕРЕНКО: Тому є інші категорії, наймачі, орендарі, соціальне житло, і ось в цій диференціації треба зробити так, щоби кожна людина могла знайти свою нішу і потрапити туди.
Оксана ВАЩЕНКО: Скажіть, ви очікуєте, що рівень несплати буде доволі високим, зважаючи на підвищення тарифів в ЖКГ, оскільки маємо несплату і зараз? Цей рівень не є надто низьким.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Я очікую, мені важко навіть прогнозувати, бо немає таких прецедентів, я не знаю, щоби, дійсно, ось так різко, вдвічі, втричі збільшувалися тарифи, і в нашій історії 15-річній, і мені невідомо, там, ну, про інші країни.
Оксана ВАЩЕНКО: Досвід інших держав.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Але був досвід, скажімо, тієї ж, прибалтійських країн, які рік-два, і Болгарія та ж сама, які рік-два просто, вони просиділи, це були жахливі часи, коли їх перевели одночасно на ринкові ціни по утриманню житла, по енергоносіям, і, дійсно, то була шокова така, так би мовити, терапія. Але вона спонукала, в першу чергу, зайнятися, знаєте чим?
З одного боку, енергозбереженням і ресурсозбереженням, а з іншого, той акцент, який сьогодні чомусь всі, в першу чергу, уряд забувають, коли обговорюють проблему ЖКГ. Так давайте ми не говорити про тарифи чи говорити, але не в першу чергу. Давайте говорити про низькі заробітні плати, давайте говорити про низькі пенсії, про низькі зарплати в бюджетній сфері. Давайте, щоб саме це стало пріоритетом нашої роботи.
До речі, я хочу нагадати, як десь 2-3 місяці тому наші славні профспілки йшли до уряду Єханурова, там, стукати, грюкати і вимагати зниження тарифів, коли, дійсно, ну, був непопулярний захід. То в мене таке питання, шановні друзі, профсоюзники і інші, давайте йти до ваших роботодавців і там вимагати підвищення заробітної платні, вимагати того, щоб вона, дійсно, наближалася до сучасних європейських якихось, рівня.
Але, ви знаєте, ось це ми весь час забуваємо, бо це важко зробити. І знаєте, чому? Що переважна більшість людей, які не зацікавлені сьогодні в збільшенні, зростанні заробітної плати, вони сконцентровані, на жаль, у ВР, і саме у тих фракціях, які на сьогодні сформували уряд. Чому? Тому що їм треба буде ділитися своїми доходами величезними, бо вони є власниками величезної такої кількості заводів, виробництв і все таке інше.
Оксана ВАЩЕНКО: Ой, ви знаєте, таких є в кожній політичній силі, і в «Нашій Україні», так і в БЮТі.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Безумовно, абсолютно згоден, і в БЮТі, і в «Нашій Україні», абсолютно згоден. Тому і в тому є проблема цієї влади.
Оксана ВАЩЕНКО: Незалежно, хто б створював уряд, ці аргументи були б?
Олексій КУЧЕРЕНКО: Ну, «Наша Україна», ви знаєте, ну, я повністю з вами погоджуюся, що «Наша Україна» не створювала цей уряд.
Оксана ВАЩЕНКО: Ну, ви були в уряді, скажімо, в попередньому, коли очолював «нашоукраїнець» Юрій Єхануров.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Так це ви мені дошкуляєте? Що мені, я був в уряді?
Оксана ВАЩЕНКО: Ні, я кажу про ті аргументи, які ви називаєте, вони можуть, знаєте, при любій ситуації бути аргументами, при будь-якому розкладі.
Олексій КУЧЕРЕНКО: Тільки я хотів би, щоб ви мене дослухали, і тоді я хотів би сформувати. В мене нема сьогодні якогось бажання якось протиставити інтереси «Реґіонів», «Нашої України», заможних людей з БЮТу. Я можу сказати одне, що або заможні люди з усіх політичних сил зрозуміють, що треба знайти механізм перерозподілу цих коштів, в першу чергу, за рахунок соціальних, там, виплат, заробітних плат і пенсій, або в цій країні буде соціалістична революція на гаслах «Забрати все і перерозподілити». І іншої альтернативи я не бачу.